Taras – to często przestrzeń równie istotna, jak powierzchnie wewnątrz domu czy mieszkania. Stanowi dopełnienie zarówno elewacji budynku, jak i wnętrza. Niestety, błędy popełniane przy wykończeniu tarasów, potrafią spędzać sen z powiek niejednego inwestora. Naprawianie ich po czasie, gdy wszystko jest już gotowe, stanowi spory kłopot i generuje dodatkowe koszty.
Taras to strefa wypoczynku, regeneracji, ale także rodzinnych posiłków, spotkań z przyjaciółmi, uroczystości i zabaw pod gołym niebem. To także miejsce, które przeznaczamy na roślinność czy uprawę warzywnego ogródka w skrzynkach lub donicach. Wykończenie tarasu, zwłaszcza o dużej powierzchni, stanowi często sporą inwestycję. Z drugiej strony niestaranne wykonanie naraża inwestorów na straty finansowe i nerwy. Naprawianie błędów popełnianych na etapie wykończenia tarasu to dodatkowe koszty i duży kłopot – niedociągnięcia konstrukcyjne wiążą się bowiem z całkowitym demontażem poszczególnych elementów i często – zrujnowaniem gotowej aranżacji.
Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy wykończeniu tarasów:
Nieodpowiedni materiał zastosowany do wylewki
Powierzchnia tarasu jest szczególnie narażona na działanie zmiennych warunków zewnętrznych – różnic temperatur, działania wilgoci i wód opadowych. Wybór produktu o kiepskich parametrach sprawi, że wylewka będzie się kruszyć i pękać. Nie popełnijmy takiego błędu – zastosujmy beton nienasiąkliwy, o właściwym stopniu uziarnienia i odpowiednim czasie wysychania.
Brak spadku tarasu lub spadek w złym kierunku
Brak spadku lub spadek w złym kierunku to zaskakująco częsty błąd popełniany podczas wykańczania tarasu. Standardowo jego powierzchnia powinna być wykonana ze spadkiem ok. 2-3%. Wówczas wody opadowe, deszczowe lub pochodzące z topniejącego śniegu, będą miały możliwość swobodnego spłynięcia i wsiąknięcia do gruntu. Czym grozi zaniedbanie w tym szczególe? Woda będzie stała, a następnie powoli wnikała pod powierzchnię. A jeżeli spadek został ustawiony w złym kierunku – w stronę ściany budynku – dojdzie do jej zawilgocenia i może pojawić się grzyb.
Brak profili okapowych
Profile okapowe to bardzo ważny element tarasów i balkonów. Mocowane są wzdłuż krawędzi płaszczyzny. Część wysunięta poza taras, z listwą o odpowiednim spadku, chroni elewację przed spływającą wodą i posadzkę przed nasiąkaniem. Jeżeli pominiemy montaż okapników, na ściance tarasu powstaną nieestetyczne zacieki. Ponieważ aluminiowe profile montowane są na wylewce, ale pod płytkami lub posadzką typu kamienny dywan, poprawienie takiego błędu będzie się wiązało z całkowitym remontem tarasu.
Nieodpowiednie płytki
Jeżeli chcemy wykończyć taras niskobudżetowo, możemy pokusić się o położenie tanich płytek niekoniecznie przeznaczonych do zastosowań zewnętrznych. Być może marzą nam się duże płyty – takie, jakie mamy wewnątrz domu lub mieszkania i chcielibyśmy wyłożyć nimi taras ze względu na estetykę. Niskie temperatury szybko zweryfikują nasz wybór. Wybierzmy produkt mrozoodporny oraz dostosowany do naprężeń, jakie powstają na powierzchni tarasu podczas jego eksploatacji.
Materiałem, który znakomicie znosi nawet trudne warunki atmosferyczne, jest naturalny kamień. Posadzki na bazie otoczaków marmurowych albo kwarcowych w postaci kamiennego dywanu są praktycznym i estetycznym wykończeniem powierzchni. Jeżeli zadbamy o odpowiedni materiał wylewki, właściwy spadek oraz montaż profili okapowych, nasz taras będzie się świetnie prezentował i nie wymagał kosztownych poprawek.