Wykończenie czoła balkonu to bardzo ważny etap wykończenia konstrukcji, który oprócz walorów estetycznych musi spełniać ważne zadania dotyczące odprowadzenia wody deszczowej. Prawidłowe wykończenie czoła balkonu pozwoli uniknąć szpecących wykwitów wapiennych powstałych na skutek działania opadów wnikających w strukturę konstrukcji. Czoło balkonu wykończone odpowiednim tynkiem, odpornym na warunki atmosferyczne, powinno być zabezpieczone profilem dedykowanym specjalnie do tego celu.
Przygotowanie czoła balkonu do tynkowania
Przed tynkowaniem czoło balkonu należy odpowiednio przygotować. Aby uniknąć szpecących wykwitów wapiennych, powinno się zabezpieczyć powierzchnię specjalną masą hydroizolacyjną lub innym preparatem zabezpieczającym przed przenikaniem wody przez strukturę tynku. Idealnie sprawdzą się tutaj taśmy izolacyjne butylowe czy flizelinowe, jak też masy hydroizolacyjne np. Remmers. Po odpowiednim zabezpieczeniu hydroizolacją można przeprowadzić wykończenie czoła balkonu odpowiednim tynkiem.
Tynkowanie czoła balkonu
To prosta czynność, przy czym należy zwrócić uwagę na to, aby tynk był specjalnie do tego dedykowany. W przypadku, gdy powierzchnia balkonu lub tarasu wykończona jest kamiennym dywanem na bazie kruszywa i specjalnej żywicy wręcz idealnym rozwiązaniem będzie takie samo wykończenie czoła balkonu. Tynk bazujący na kruszywie zapobiega zbieraniu się kurzu oraz pyłu i doskonale chroni przed promieniowaniem UV.
Instalacja profili balkonowych potocznie nazywanych okapnikami
W celu zabezpieczeniu czoła balkonu przed warunkami atmosferycznymi konieczne jest zainstalowanie specjalnie do tego przeznaczonych profili. Przygotowanie powierzchni balkonu lub tarasu polega na obniżeniu brzegu balkonu o kilka milimetrów w celu wtopienia profilu w podłoże. Można w tym celu wymierzyć szerokość profilu lub posłużyć się specjalnym szablonem. Powierzchnia przygotowana do wtopienia profilu powinna być zabezpieczona hydroizolacją, aby utrudnić wnikanie opadów atmosferycznych w strukturę czoła balkonu. Do tego idealnie sprawdzą się masy takie jak Remmers lub taśmy izolujące. Po zabezpieczeniu hydroizolacją można rozpocząć montaż profili balkonowych, okapników. Prace powinno rozpoczynać zainstalowanie narożnych profili przy pomocy wtopienia w masę lub przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych kołków. Następny etap to montaż prostych elementów profili przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych łączników. Profile powinny być wtopione lub przymocowane wkrętami. Należy zwrócić uwagę, aby ingerencja w hydroizolację była jak najmniejsza.
Po wtopieniu profili należy wyrównać brzeg balkonu z jego powierzchnią i ponownie zabezpieczyć hydroizolacją. Tak zabezpieczone czoło balkonu pozwoli na optymalną ochronę jego powierzchni przed destrukcyjnym działaniem opadów atmosferycznych.
Jakie profile balkonowe najlepsze?
Profile balkonowe, potocznie nazywane okapnikami najczęściej są wykonane z aluminium, powleczonego warstwą zabezpieczenia antykorozyjnego, stali lub tworzywa. Najlepszym rozwiązaniem będą z pewnością profile aluminiowe, które oprócz dużej wytrzymałości na warunki atmosferyczne i środowiskowe po prostu nie korodują. Warto pamiętać, że profile balkonowe są dostępne w różnych kolorach i można je dobrać do barwy elewacji.