Korozja to stopniowa destrukcja żelaza objawiająca się powstawaniem nalotu w kolorze rudym na wierzchniej warstwie materiału. Utlenianie żelaza powstaje w procesie chemicznym lub elektrochemicznym na skutek działania warunków atmosferycznych. Korozja obróbki blacharskiej balkonu lub tarasu może mieć negatywny wpływ zarówno na walory dekoracyjne, jak i użytkowe tego elementu konstrukcji budynku.
Jakie czynniki mają wpływ na korozję obróbki blacharskiej balkonu?
Jednym z głównych czynników, które sprzyjają powstawaniu korozji obróbki blacharskiej balkonu czy tarasu, jest nieprawidłowe wykonanie czoła balkonu. Prawidłowa instalacja obróbki blacharskiej powinna skutkować jej izolacją od opadów atmosferycznych. W tym celu należy stosować masy i taśmy hydroizolacyjne, które będą skutecznie zapobiegać przenikaniu opadów w strukturę balkonu. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku hydroizolacja Remmers, która umożliwi wtopienie listwy balkonowej w brzeg powierzchni balkonu. Doskonale sprawdzą się również hydroizolacyjne taśmy butylowe i flizelinowe.
Innym niezwykle ważnym czynnikiem mogącym przyczynić się do powstania korozji obróbki blacharskiej balkonu jest nieprawidłowo wykonana warstwa wykończeniowa powierzchni balkonu lub tarasu. Wadliwie wykonane wykończenie może skutkować brakiem swobodnego odpływu opadów atmosferycznych z powierzchni balkonu i wnikaniem wody w strukturę konstrukcji. Co z kolei może doprowadzić do kontaktu cieczy z profilem balkonowym i powstania korozji.
Kolejny bardzo ważny, jeżeli nie najważniejszy czynnik to jakość profilu balkonowego, potocznie nazywanego okapnikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profili aluminiowych, które są trwałe i są materiałami niekorodującymi. Profile aluminiowe są dostępne w różnych kolorach, a ich odcień można dobrać do koloru elewacji. Najczęściej stosowane są stopy aluminium z metalami, dzięki czemu, w zależności od kompozycji, mogą mieć różną charakterystykę.
Najczęstszą praktyką inwestorów jest stosowanie profili balkonowych stalowych, zabezpieczonych warstwą preparatu antykorozyjnego. Takie preparaty mogą być wytworzone na bazie związków organicznych, jak i chemicznych. Oczywiście profile stalowe są powlekane lakierami w różnych kolorach i odcieniach, podobnie jak profile aluminiowe.
Zarówno profile aluminiowe, jak i stalowe muszą być wykonane w kształcie umożliwiającym swobodne i szybkie odprowadzenie opadów atmosferycznych z powierzchni balkonu czy tarasu. Warto zwrócić uwagę na sposób instalacji profili wynikający z konstrukcji, a także jakość akcesoriów potrzebnych do prawidłowego montażu.
Jak uniknąć korozji obróbki blacharskiej balkonu, tarasu?
Znając czynniki, które mogą wpływać na korozję obróbki blacharskiej balkonu, można pokusić się o stwierdzenie, że aby uniknąć korozji, szczególną uwagę należy zwrócić na:
- Sposób wykonania – w sposób prawidłowy zaizolować profile przed opadami atmosferycznymi i z odpowiednim spadkiem wykonać wykończenie balkonu, które umożliwi swobodny odpływ opadów,
- Jakość profili – profile balkonowe odpowiedniej jakości zdecydowanie wydłużą żywotność obróbki blacharskiej balkonu. Warto zwrócić uwagę na okres gwarancji producenta i materiał, z jakiego profile są wykonane. Zastosowanie profili wątpliwej jakości może skutkować potrzebą szybszej renowacji balkonu, co wiąże się z dużymi wydatkami.