Jak wszystko, również balkon wraz z upływem czasu i pod wpływem działania warunków atmosferycznych ulega stopniowej degradacji. Przebywanie na nim przestaje sprawiać tak wielką przyjemność, jak kiedyś. To znak, że czas na remont balkonu.
Dzięki niemu balkon wróci do świetności i znowu stanie się naszą oazą. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy, która sprawnie, w krótkim czasie przeprowadzi remont balkonu. Jeżeli jednak mamy odrobinę wprawy, możemy spróbować samodzielnie wykonać renowację balkonu.
Od czego zacząć remont balkonu i na co zwrócić uwagę
Podstawą remontu balkonu jest przygotowanie i zaizolowanie jego powierzchni przed położeniem warstwy wykończeniowej. Pierwsze prace to zawsze demontaż starej warstwy wykończeniowej. Należy skuć płytki i warstwę powierzchni, która nie jest spójna z podłożem, czyli rozwarstwia się. To bardzo ważna czynność, ponieważ będzie naszym fundamentem pod dalsze prace. Kolejną czynnością jest demontaż listew okapowych, jeżeli zostały pierwotnie zamontowane oraz oczyszczenie barierek zabezpieczających. Po usunięciu starych elementów wykończeniowych balkonu oraz elementów opierzenia balkonu można zabrać się za renowacje barierek. Dobrze jest to zrobić jako pierwszą czynność, ponieważ ewentualne krople farby nie zabrudzą nowo położonej warstwy wykończenia balkonu.
Przygotowanie balkonu do położenia warstwy wykończeniowej
Pierwszym etapem powinno być zagruntowanie skutej powierzchni balkonu, co spowoduje spojenie luźniejszych drobin betonu z powierzchnią. Kolejny etap to położenie warstwy hydroizolacji, czyli specjalnie do tego dedykowanej masy, na całą powierzchnię podłoża, która jest również warstwą wyrównującą. Należy zwrócić uwagę na zaizolowanie hydroizolacją miejsca na profile balkonowe, listwę okapową na krawędzi i zapewnienie skoku umożliwiającego wtopienie okapnika w opierzenie balkonu. Przy wyrównywaniu powierzchni balkonu należy wykonać delikatny spad, aby opady atmosferyczne spływały pod wpływem grawitacji w kierunku krawędzi balkonu. W miejscach szczególnie wrażliwych na wilgoć takich jak styk powierzchni balkonu z elewacją czy miejsce na wtopienie listwy okapowej idealnie sprawdzi się dodatkowe zabezpieczenie w formie taśmy uszczelniającej butylowej lub uszczelniającej flizeliny. Kolejna istotna sprawa to nacięcie rowków dylatacyjnych, jeżeli długość balkonu tego wymaga. Rowki dylatacyjne powinny być wykonane w odległości co 2m.
Wykończenie balkonu
Mając odpowiednio przygotowane podłoże, można zabrać się za końcowy etap, czyli prace wykończeniowe. W pierwszej kolejności należy wykonać obróbkę blacharską opierzenia, a więc wtopić listwy okapowe, odpowiednio je wypoziomować i połączyć przeznaczonymi do tego łącznikami. Wtopiona w podłoże listwa powinna być dodatkowo zabezpieczona nową warstwą hydroizolacji. Należy pamiętać, że wtopiona listwa nie powinna zaburzać swobodnego spływu wody w stronę krawędzi balkonu. Mając tak przygotowane podłoże, można rozpocząć końcowy etap prac, czyli np. układanie płytek ceramicznych, czy warstw żywicznych. Konieczne jest sprawdzenie, czy użyte płytki są odporne na warunki atmosferyczne, jak również na mróz. Ostatnim etapem prac wykończeniowych jest zabezpieczenie odpowiednią fugą przestrzeni między płytkami, która zabezpieczy podłoże przed dostaniem się wody w głębsze warstwy balkonu. Płytki z reguły pękają lub odchodzą od podłoża na skutek zamarzania i rozmarzania wody, która dostała się pod kafelki. Mając tak wyremontowany balkon, można być niemal pewnym, że posłuży nam przez wiele lat.