Na remont balkonu decydujemy się z różnych powodów. Czasem mamy chęć na zmianę po latach i unowocześnienie aranżacji. Zwykle jednak modernizacja podyktowana jest kompleksową naprawą uszkodzeń powstałych podczas eksploatacji. Być może też wprowadzamy się do mieszkania lub domu z rynku wtórnego i odświeżamy całą nieruchomość – włącznie z balkonem lub tarasem.
Moda się zmienia – aranżacja balkonu, podobnie jak wnętrza, może być już mocno nie na czasie lub przestała nam się po prostu podobać. Drobne uszkodzenia eksploatacyjne czy usterki będące wynikiem zaniedbań na etapie wykończenia – ubytki w fugach, kruszące się płytki – mogą przyspieszyć decyzję o remoncie. Na gruntowną modernizację decydujemy się też nieraz przy zakupie mieszkania lub domu na rynku wtórnym, gdy dostosowujemy inwestycję do swoich potrzeb i preferencji estetycznych. Decyzja o remoncie balkonu już zapadła? Zobacz, jak zrobić to krok po kroku.
Krok 1 – Oczyszczenie i przygotowanie podłoża
Pierwszy krok to oczyszczenie powierzchni balkonu. Stare płytki musimy skuć, a ubytki podłoża – uzupełnić. Podczas prac może się okazać, że naprawy będzie wymagała nie tylko wylewka, ale też stal zbrojeniowa. Jeżeli pręty zbrojeniowe są zardzewiałe, należy je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Luźny beton usuwamy i wykonujemy wszystkie niezbędne uzupełnienia, nakładając warstwy sczepne, zaprawę naprawczą i finalnie – wyrównując powierzchnię szpachlą.
Krok 2 – Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią
Ważnym etapem remontu balkonu jest wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Wysokie parametry hydroizolacji uzyskujemy przez zagruntowanie betonu, a następnie pokrycie go warstwami uszczelniającymi. W efekcie uzyskujemy bezspoinową powłokę, która będzie stanowić ochronę przed wodą pochodzącą z deszczu czy roztopów. To także moment na wykonanie obróbki blacharskiej, której celem również jest odprowadzanie wód opadowych. Profile balkonowe z okapnikiem (wystający poza czoło balkonu element ze spadkiem) pozwalają na prawidłowe odwodnienie powierzchni i uniemożliwiają dostawanie się wilgoci pod płytki lub inny materiał, którym planujemy wykończyć balkon.
Krok 3 – Płytki, drewno lub kamienny dywan
Ostatni krok to etap najprzyjemniejszy, ponieważ wieńczy całą pracę i daje widoczny efekt estetyczny. Ułożenie warstwy dekoracyjnej wymaga jednak dużo staranności, dobrych materiałów i preparatów. Niezależnie od tego, czy pokryjemy balkon płytkami czy drewnem, dobierzmy produkty dedykowane do zastosowań zewnętrznych – muszą być wytrzymałe na rozmaite warunki atmosferyczne, w tym np. skrajne temperatury.
Wyjątkowo solidnym rozwiązaniem są posadzki typu kamienny dywan. Wykorzystuje się do nich naturalne kruszywo wiązane bezbarwną żywicą poliuretanową. Otrzymujemy powierzchnię odporną na uderzenia, rysy, pęknięcia – ale też upały lub mrozy. Kamienne dywany nie nagrzewają się, są mrozoodporne, dodatkowo łatwe w utrzymaniu. Poza tym dają duże możliwości aranżacyjne. Można je układać na powierzchniach, które nie są idealnie równe, a sam proces układania i wiązania kamieni przebiega szybko. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy remont balkonu wykonujemy w okresie jesiennym lub na wiosnę, przy szybko zmieniającej się i niepewnej pogodzie.