Czemu kamienne dywany zawdzięczają swój urok? Wrażenie robi naturalne kruszywo zanurzone w transparentnej żywicy. Wygląda znakomicie, niezależnie od tego, czy posadzka jest jednolita na całej powierzchni czy wykorzystaliśmy materiał do stworzenia mozaiki według własnego projektu. Jakie kamienie stosowane są w kamiennych dywanach?
Kamienne dywany to sposób na solidną i łatwą w utrzymaniu posadzkę. Bezbarwna żywica, która stanowi spoiwo dla kruszywa, jest wytrzymała, ale jednocześnie elastyczna. To także pomysł na nietuzinkową aranżację balkonu, tarasu lub strefy wejścia do domu. Możliwości wykończenia jest nieskończenie wiele. To od naszej inwencji twórczej zależy, w jakich wzorach i kompozycjach kolorystycznych ułożymy posadzkę. Co mamy do wyboru? Jakie kamienie stosowane są w kamiennych dywanach?
Kamienie stosowane w kamiennych dywanach
Stosowane w kamiennych dywanach kruszywo to tzw. otoczaki. W naturalnych warunkach wykształcają się one przez kontakt z wodą. Między innymi jej działanie sprawia, że krawędzie rozdrobnionych skał wygładzają się i w efekcie powstają kamienie o zaokrąglonej formie. Podobny efekt można uzyskać, poddając skały i minerały obróbce mechanicznej.
Otoczaki marmurowe i kwarcowe
Kruszywa wykorzystywane do posadzek żywicznych to otoczaki marmurowe i kwarcowe. Wytrzymałe naturalne kamienie występują w wielu wariantach kolorystycznych. Wyselekcjonowane i obrobione skały i minerały mogą mieć też różne gramatury. Bez problemu dopasujemy je więc do elewacji budynku czy architektury ogrodowej. Same w sobie będą też atrakcyjną dekoracją.
Eleganckie tło lub nietuzinkowa ozdoba
Właściwie to od nas zależy, czy kamienny dywan stanie się centralnym elementem balkonu, tarasu lub posesji czy też będzie stanowił dyskretne, eleganckie tło dla fasady budynku lub wyposażenia. Z pewnością będzie też pięknie wyglądać obok oczka wodnego, stawu czy fontanny. W końcu woda to naturalne środowisko dla otoczaków – dlatego ścieżka ogrodowa w jej sąsiedztwie da w efekcie idealne zestawienie.
Bogactwo naturalnie piękne
Szlachetne otoczaki marmurowe i kwarcowe mają rozmaite odcienie. Białe kamienie świetnie nadają się do klasycznego wykończenia, ale też aranżacji w stylu greckim. Z kolei balkon czy taras inspirowany ogrodami południowej Francji możemy wyłożyć kruszcem w kolorach beżu i jasnych szarości. Rośliny w ciężkich donicach będą się dobrze komponować na ich tle.
Kamienne dywany w odcieniach ciemnoszarych i czarnych często pojawiają się w projektach nowoczesnych – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Nawiązują do antracytowej stolarki okienno-drzwiowej i pokrycia dachowego w tym wybarwieniu czy elementów ogrodzenia posesji – kolory te wciąż są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów.
Bogaty wybór barw ułatwia też stworzenie wzorów. Dzięki nim powierzchnie zamieniają się w artystyczne kompozycje – mozaika może przybrać formy proste, geometryczne lub najbardziej wyszukane, przypominające orientalne dywany.