Podczas budowy lub remontu tarasu lub balkonu bardzo ważne jest zapoznanie się z możliwościami technicznymi, aby konstrukcja była bardziej wytrzymała. Rzeczywiście, deszczówka jest dla tych przestrzeni niebezpiecznym problemem, ponieważ z czasem może powodować znaczne uszkodzenia konstrukcji. Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody deszczowej i uniknąć kontaktu z zewnętrzną krawędzią, konieczne jest zastosowanie profili okapnikowych do balkonów i tarasów. Istnieje wiele modeli okapników na balkony i tarasy. Dlatego wybór wysokiej jakości produktu ma fundamentalne znaczenie dla uniknięcia zjawisk niszczenia konstrukcji. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się jaki okapnik wybrać oraz jak go zamontować.
Jakie okapnik balkonowy powinien mieć cechy?
Profile obwodowe otaczają balkon i chronią jego obwód. Istnieją różne rodzaje profili okapnikowych, zaprojektowanych tak, aby sprostać różnorodnym potrzebom i sytuacjom. Tradycyjne okapniki w kształcie litery L z kamienia lub ceramiki nie są w stanie w zadowalający sposób odpychać wody z powodu ich niewystarczającego wysunięcia.
Najlepszym rozwiązaniem będzie okapnik aluminiowy. Aluminium cechuje się ogromną lekkością, dlatego sam rozładunek i montaż nie sprawią wielkiego problemu, a konstrukcja nie będzie przesadnie obciążona. Ponadto aluminium w stu procentach jest odporne na korozje. Listwa okapnikowa aluminiowa w niczym nie ustępuje elementom stalowym pod względem trwałości i wytrzymałości. Nie da się ukryć, że ogromnym atutem jest również estetyczny wygląd takich okapników. Dzięki temu profil tarasowy idealnie wpasowuje się do całego domu, nie zaburzając projektu i doskonale spełniając swoją funkcję.
Montaż okapnika balkonowego – co warto o nim wiedzieć?
Bezsprzecznie profile okapowe mogą mieć różne wymiary, jednak te najbardziej uniwersalne mają wysokość 10 mm. Jeżeli chodzi o ich długość to mieści się ona w granicach 240-250 cm. Z pewnością jest to najbezpieczniejszy wybór, szczególnie jeśli planujemy zamontować okapniki na własną rękę. Taki rozmiar pozwala na dopasowanie do dowolnego balkonu lub tarasu.
Listwy okapnikowe należy mocować w momencie wykończenia posadzki. Z kolei profil okapowy na balkon musi zostać zamontowany przed położeniem płytek, zaczynając od narożników. Oba elementy są montowane na zaprawie uszczelniającej, nie może też zabraknąć kołków rozporowych, dzięki którym całość będzie trwała i wytrzymała. Kolejnym krokiem jest nakładanie kleju i mocowanie płytek ceramicznych. Koniecznie pamiętaj o dylatacji, ponieważ ma ona dość duże znaczenie, w szczególności już na tarasie, który jest narażony na czynniki zewnętrzne.
Jeżeli okapnik do balkonu został w pełni poprawie zamontowany to doskonale zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami. Z pewnością pod płytki nie będzie dostawała się wilgoć, dlatego niezależnie od pogody będziesz cieszył się równą podłogą na balkonie, która pozbawiona jest jakichkolwiek ubytków. Konstrukcja profilu wykończeniowego pozwala też na łatwe odprowadzanie deszczówki w taki sposób, by ta nie mogła naruszyć elewacji, tylko swobodnie spływała z tarasu.