Kamienne dywany, czyli dekoracyjne kruszywo zatopione w bezbarwnej żywicy, to wykończenie drenażowe (wodoprzepuszczalne). Wykonanie odpowiedniej hydroizolacji ma istotne znaczenie dla ochrony balkonu lub tarasu przed działaniem wód opadowych. Jaka hydroizolacja stosowana jest pod kamienny dywan?
Planujesz remont balkonu lub aranżujesz taras od podstaw? Zdecydowałeś się na posadzkę typu kamienny dywan? Barwne kruszywo zatopione w żywicy to dekoracyjne i szlachetne wykończenie powierzchni. Żeby w pełni cieszyło nie tylko oko, ale spełniało też oczekiwania, jeśli chodzi o trwałość i funkcjonalność, wymaga zastosowania odpowiedniej hydroizolacji.
Hydroizolacja – systemowe produkty od jednego producenta
O odpowiednią hydroizolację podłoża musimy zadbać przed położeniem kamiennego dywanu. Stosuje się w tym celu preparaty o odpowiednich parametrach – najlepiej, jeśli pochodzą od jednego producenta i stanowią rozwiązanie systemowe.
Preparaty i materiały do hydroizolacji pod kamienny dywan
Ważnym elementem wykonania hydroizolacji, jest zastosowanie środka gruntującego na bazie żywicy epoksydowej. Podstawowy produkt stanowi natomiast elastyczna powłoka uszczelniająca mostkująca rysy, która po rozprowadzeniu na betonie daje bezszwową i bezspoinowa powierzchnię. Jest odporna na mróz, starzenie i promieniowanie UV.
Do wzmocnienia warstwy hydroizolacji stosuje się także flizelinę o specjalnej strukturze. Zostaje ona wklejona z wykorzystaniem mineralnej zaprawy uszczelniającej, z którą łączy się w sposób trwały. Istotnym detalem jest elastyczna taśma uszczelniająca. Stanowi wodoszczelne zabezpieczenie różnych newralgicznych punktów – naroży, krawędzi, szczelin dylatacyjnych. Cechuje ją wysoka elastyczność, a jednocześnie wytrzymałość.
Powierzchnia balkonu lub tarasu zabezpieczona wspomnianymi komponentami jest gotowa do pokrycia dekoracyjnym kruszywem. Jednak ochrona przed wilgocią obejmuje jeszcze inne elementy, o których warto przy tej okazji wspomnieć – chociaż montowane są jeszcze przed wyłożeniem posadzki kamieniami. Chodzi o profile balkonowe.
Pełne zabezpieczenie przed wilgocią
Profile balkonowe są rodzajem listew wykończeniowych montowanych wzdłuż linii balkonu. Wykonane z aluminium charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i co najważniejsze – nie korodują. Część listwy pozostaje niewidoczna, ponieważ chowa się pod warstwą dekoracyjną kruszywa i żywicy. Do posadzki instaluje się ją za pomocą wkrętów i wtapia w wylewkę. Element, który wystaje poza czoło balkonu, jest z jednej strony jego estetycznym wykończeniem, z drugiej sposobem na odprowadzenie wód opadowych, żeby nie spływały po ścianie i nie uszkodziły elewacji. W połączeniu z powłoką hydroizolacyjną stanowią pełne zabezpieczenie przed zawilgoceniem warstwy betonu i związanych z tym usterek.
Odpowiednie wykonanie skutecznej hydroizolacji, a także montaż profili balkonowych, warto powierzyć fachowcom. Błędy popełnione na tym etapie dają o sobie szybko znać – pierwsza zima lub obfite opady weryfikują jakość realizacji wykończenia. Ich naprawa oznacza najczęściej konieczność usunięcia warstwy dekoracyjnej.