Dziś posiadanie przydomowego tarasu to prawdziwy luksus. Zanim jednak zdecydujesz się na dobór mebli i innych elementów wyposażenia, zwróć uwagę na to, czym wyłożysz jego powierzchnię. Od tego zależeć będzie komfort Twojego wypoczynku i funkcjonalność dostępnej przestrzeni.
Drewno – przytulne, czasochłonne podłoże
Dzięki drewnianej podłodze, taras będzie doskonale komponował się z otaczającą go zielenią. Co więcej, drewno ma swój unikalny, ponadczasowy charakter, gdyż będą do niego pasować praktycznie wszystkie rodzaje mebli. Niestety, drewno ma też swoje wady. Jest ono wrażliwe na działanie wilgoci, zimna, promieniowania UV i wysokich temperatur. Oznacza to, że posiadacz tak wykończonego tarasu będzie musiał konserwować go dwa razy do roku, to jest na początek i na koniec sezonu wypoczynkowego. Wybierając materiał na drewnianą podłogę warto postawić na świerk lub sosnę. Można też wykorzystać do tego celu drewno dębowe, ale jego cena jest stosunkowo duża. Ważne, aby drewno było odporne na ścieranie, twarde i łatwe w konserwacji.
Podłoga z desek kompozytowych
Największą zaletą desek kompozytowych jest ich trwałość, która może sięgać nawet 25 lat! Co więcej, kompozyty z łatwością znoszą nawet najbardziej agresywne zjawiska pogodowe, z promieniowaniem UV i wysoką temperaturą włącznie. Do ich produkcji stosuje się mieszaninę mączki drzewnej i tworzyw sztucznych, co oczywiście przedkłada się na ich trwałość. Ważną zaletą kompozytów jest ich bezobsługowość. Tak, deski kompozytowe nie wymagają impregnacji, a jednocześnie do złudzenia przypominają płytki wykonane z naturalnego drewna. Niestety, z biegiem czasu ich wygląd nie jest już tak atrakcyjny, jak tuż po ich położeniu.
Płytki tarasowe – warto, czy nie?
Atutem płytek tarasowych jest duża liczba dostępnych na rynku modeli, które łatwo można dopasować do wymagań użytkownika. Co więcej, większość z nich jest odporna na zarysowania, mróz i bezpośrednie oddziaływanie wilgoci. Płytki na taras produkuje się najczęściej z gresu lub klinkieru. Materiały te są odporne na zarysowania i charakteryzują się niewielką nasiąkliwością. Interesujący jest również wygląd wspomnianych płytek (np. gres), które przypominają drewno lub kamień dekoracyjny. Niestety, płytki tarasowe szybko się nagrzewają a fugi pomiędzy nimi łatwo ulegają kruszeniu.
Kamienne dywany
Alternatywą dla powyższych rozwiązań są tzw. kamienne dywany. Charakteryzują się one niską nasiąkliwością, antypoślizgową powierzchnią i bogactwem dostępnych wzorów. Co ciekawe, w niektórych sklepach można skorzystać z aż 60 różnych kolorystycznych odmian kamienia, dzięki czemu różnorodność aranżacyjna takiego dywanu jest praktycznie nieograniczona. Zaletą dywanów kamiennych jest ich trwałość, a także wysoka odporność na ścieranie. Nie są im straszne trudne warunki atmosferyczne, w tym woda, lód, śnieg i wysokie temperatury. Jednym słowem – kamień to najlepszy sposób na wykończenie tarasu.
Podsumowując, każde z powyższych rozwiązań jest na swój sposób unikatowe i niepowtarzalne. Kamień jest jednak pod tym względem bezkonkurencyjny, gdyż jest trwały, odporny na zmienne warunki pogodowe i nie wymaga konserwacji.